Strona korzysta z plików cookie w celu świadczenia usług, personalizacji reklam i analizy ruchu na stronie. Korzystając z witryny wyrażasz zgodę. Więcej informacji

Sprzęt magazynowy (wyposażenie magazynów) - historia i terazniejszość

Transport towarów, przemieszczanie materiału, ładunek, rozładunek, podnoszenie ciężarów, transport, przewóz, składowanie... Prawie każdy człowiek kiedyś musiał coś transportować oraz podnieść ciężkie rzeczy... I właśnie z tego powodu powstał sprzęt magazynowy, żeby zapewnić szybki, łatwy, efektywny transport ładunku. Na początku był on używany tylko do transportu ciężarów - czyli do niskiego podnoszenia a następnie do transportu towaru.


Do tego przeznaczone są wózki paletowe, paleciaki, ręczne wózki widłowe, wózki podnośnikowe ręczne lub wózki niskiego podnoszenia.

Są to podstawowe urządzenia do podnoszenia oraz opuszczania ładunków, oczywiście także do tranportu (przewozu) ciężarów. Można kupić wózki paletowe z wagą, które są w stanie są także sprawdzić wagę ładunku. Jeżeli Klient potrzebuje danych o masie towaru na papierze, można użyć wózka paletowego z wagą i z drukarką. Wózki paletowe spotykane są także w wersji galwanizowanej (ocynkowanej) lub ze stali nierdzewnej. Następnie istnieją wózki paletowe nożycowe bądź elektryczne lub mechaniczne (ręczne). Wózki paletowe różnią się długością oraz udźwigiemStandardowy wózek paletowy ma widły o długości 1150 mm oraz udźwig 2 tony. Długość wideł paleciaka może być także skrócona do tylko 700mm, przy udźwigu 2,5 tony. Występóją także wózki paletowe wąskierozszerzoneniskiez napędem elektrycznym (napędem kół), itd.


Do bardziej efektywnego składowania towaru (układanie towaru na górnych półkach) przeznaczone są wózki podnośnikowe.

Wózki podnośnikowe masztowe najpierw ręczne (z napędem ręczym, z podnoszeniem ręcznym) - mechaniczne, później także z podnoszeniem elektrycznym oraz z podnoszeniem elektrycznym powiązanym z elektrycznym układem jezdnymWózki podnośnikowe serii CDD z operatorem stojącym i z tego powodu przeznaczone są do użycia w środku. Poza tym mają koła poliuretanowe dlatego nie są w stanie pokonywać nierównych terenów. Natomiast idealne są do stosowania na gładkich posadzkach - szybka, cicha i oszczędna jazda.


Do użycia na zewnątrz przeznaczone są tzw. wózki widłowe czołowe.

Wózki podnośnikowe vysokościowe to wózki z operatorem siedzącym, nadają się do całodzeinnego użytkowania. Zapewniają również mniejsze zmęczenie pracownika przy pracy. Przeznaczone są do transportu towarów na większe odległości, niezależnie od warunków pogodowych i terenu. Wózki te produkowane są z napędem na trzy lub cztery koła, napędzane silnikiem elektrycznym, silnikiem Diesla lub gazem. Niewątpliwą zaletą wózków widłowych czołowych jest możliwość ich stosowania prawie w każdym środowisku.


Inne potrzebne wyposażenie magazynu to stacjonarne platformy podnośnikowe oraz stoły podośnikowe (stoły podnośne).

Jak sama nazwa wskazuje, statyczne platformy podnośnikowe nie są przeznaczone do częstego transportowania. System podnoszenia wyposażony jest w mechanizm hydrauliczny, sterowany silnikiem elektrycznym. Platforma może być być zamocowana do podłoża. Zalety podnoszenia platformy statycznej to duża platforma i maksymalne obciążenie (nawet do 5 ton).


Przeciwieństwem do stacjonarych platform podnośnikowych są ruchome stoły podnośnikowe (podnośne).

Stoły podnośnikowe ruchome to urządzenia przeznaczone do podnoszenia i transportu mniejszych ładunków. Zakres obciążenia zwykle 150kg - 1000kg. Stoły podnośnikowe (stoły podnośne) wyposażone są w cztery koła jezdne z hamulcem. Stoły podnośnikowe z niższym podnoszeniem lub nożycowe (z wyższym podnoszeniem). Podnoszenie tak jak w przypadku stacjonarych platform podnośnikowych zapewniane jest przez mechanizm hydrauliczny.


Ważnym elementem jest także drobny sprzęt magazynowy.

Do grupy tych produktów należają żurawiki warsztatowe przewoźnewciągniki ręczne (mechaniczne) i wciągniki elektryczne - te produkty zapewniają pionowe podnoszenie ciężaru różnią się tylko przydatnością/zastosowaniem. Podnoszenie to zawsze ruch "z góry na dół". Przeciwnie działają podnośnikiPodnośnik hydrauliczny jest w stanie podnieść ciężki ciężar w kierunku "od dołu do góry". Najczęściej spotykane są podnośniki samochodowe (obciążenie do 1 tony), lecz nawet podnośnik z udźwigiem 25 ton to nie wyjątek.


Nie mniej ważny to ręczny transport ładunków.

Najbardziej znanym, a także najczęściej spotykanym urządzeniem tego typu to wózek taczkowyWózki taczkowe to ręczne dwukołowe wózki przeznaczone do transportu towarów do 500kg. Ulubione są głównie ze względu na ich niewielkie rozmiary dzięki czemu są łatwe do przechowywania. Istnieje wiele rodzajów wózków taczkowych podstawowe rodzaje jednak to wózek taczkowy ze stali szlachetnej oraz wózek taczkowy aluminiowy. Różnica jak sama nazwa wskazuje to materiał, z którego wózek jest wykonany. Wózek taczkowy może być uniwersalny, lub też specjalny np. do transportu pojemników, wózek taczkowy z składaną paltformą, wózek taczkowy schodowy, wózek taczkowy do beczek, do butli itp. Wózki taczkowe posiadają bądź koła pneumatyczne (z dętką) lub koła gumowe pełne. Koła pneumatyczne są bardzo podobne do kół rowerowych. Mają one tę zaletę, że w razie potrzeby mogą być bardziej lub mniej napompowane (to spowoduje inne zachowanie podczas transportu ładunku). Wadą tych kół to jednak, że koła te szybko się zużywają przez co często trzeba wymienić oponę. 

Czy Państwo wiedzą, że:

Przy użyciu odpowiedniego sprzętu magazynowego (sprzętu do podnoszenia i obsługi) można osiągnąć:

- zmniejszenie kosztów produkcji nawet o 35%
- skrócenie procesów produkcyjnych nawet o 50%
- zmniejszenie kosztów zasobów ludzkich nawet o 45%
- wymagana przestzeń niższa nawet o 50%
- efektywny proces składowania nawet o 65%